FFA Exhibitors Compete for Supreme Breeding Beef Honors at the Iowa State Fair
DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Payton Vogel of Hartley- Melvin- Sanborn exhibited the Supreme Female Champion in the FFA Breeding Beef show held Thursday at the 2017 Iowa State Fair.
Hannah Mitchell of Lenox won the Reserve Supreme Female title.
Bailey Schaben of Boyer Valley exhibited the Supreme Champion Cow-Calf, and Jerad Shires of South West Valley received Reserve Supreme Champion.
Additional results below:
Champion Angus Heifer: Hannah Mitchell, Lenox
Reserve Champion Angus Heifer: Hannah Mitchell, Lenox
Champion Charolais Heifer: Zach Briggs, Albia
Reserve Champion Charolais Heifer: Cody Butler, West Marshall- State Center
Champion Chianina Heifer: Cade Milikin, Pekin, Packwood
Reserve Champion Chianina Heifer: Ryan Dolieslager, Rock Valley
Champion Charolais Composite Heifer: Branden Johannsen, Spirit Lake
Reserve Champion Charolais Composite Heifer: Caelan Long, North Scott, Eldridge
Champion Maine-Anjou: Brett Leer, Mormon Trail, Garden Grove
Reserve Champion Maine-Anjou: Mollie McCulloh, DeWitt
Champion Maine-Tainer Heifer: Cade Milikin, Pekin, Packwood
Reserve Champion Maine-Tainer Heifer: Jamie Flynn, West Marshall, State Center
Champion Hereford Heifer: Payton Vogel, Hartley- Melvin- Sanborn, Hartley
Reserve Champion Hereford Heifer: Lindsay Black, Chariton
Champion Salers Heifer: Ashlynn Lingle, IKM Manning, Manning
Reserve Champion Salers Heifer: Sierra Rodrigues, Calamus- Wheatland
Champion Shorthorn Heifer: C.S. Muir, Green County, Jefferson
Reserve Champion Shorthorn Heifer: McKenna McDonald, Northeast FFA, Goose Lake
Champion Shorthorn Plus Heifer: Landra McClellan, North Union
Reserve Champion Shorthorn Plus Heifer: Jake Brandt, Clarion- Goldfield, Clarion
Champion Simmental Heifer: Levi Flitish, Central City
Reserve Champion Simmental Heifer: Landon Siek, Benton Community, Van Horne
Champion Foundation Simmental Heifer: Carson Finch, Ballard, Huxley
Reserve Champion Foundation Simmental Heifer: Kiersten Jass, Iowa River, Garner
Champion All Other Breeds Heifer: Nicholas Edwards, Ballard, Huxley
Reserve Champion All Other Breeds Heifer: Nick Duckett, Dallas Center Grimes
Champion Commercial Heifer: Jake Brandt, Clarion Goldfield, Clarion
Reserve Champion Commercial Heifer: Marissa Recker, Monticello
Champion All Other Breeds Bull: Kourtney Grimm, IKM Manning, Manning
Reserve Champion All Other Breeds Bull: Bailey Schaben, Boyer Valley, Dunlap
Champion Crossbred Cow-Calf: Bailey Schaben, Boyer Valley, Dunlap
Reserve Champion Crossbred Cow-Calf: Garret Groth, G-M-G, Garwin
Champion All Other Breeds Cow-Calf: Jared Shires, Southwest Valley, Corning
Reserve Champion All Other Breeds Cow-Calf: Rachel Maloy, Agri Power FFA, Eddyville
Chapter Award
1) West Marshall- State Center
2) Agri Power - Eddyville
3) IKM Manning- Manning
4) Northeast - Goose Lake
5) DeWitt
6) Boyer Valley - Dunlap
7) Midland – Wyoming
8) North Scott - Eldridge
9) Southwest Valley – Corning
10) East Marshall – Le Grand
###
Iowa Youth Show the Best of the Best in FFA Showmanship Competition
DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Showmanship awards were given to the top FFA exhibitors of beef, sheep, swine, rabbits, poultry, horses and dairy goats at the 2017 Iowa State Fair. Youth demonstrated their ability to present their livestock in the show ring and answered questions from the judges about their animals.
Complete results below:
Top Showman Breeding Beef) Bailey Schaben, Boyer Valley FFA, Dunlap
Top Showman Performance Beef) Carson Manghesen, Northeast FFA, Goose Lake
Top Showman Breeding Sheep) Jaxson Kampen, Humboldt
Top Showman Marketing Sheep) William Rupnow, Lake View
Champion Senior Swine Showman) Kale Boysen, Wapello
Reserve Champion Senior Swine Showman) Tyler Frasher, Anamosa
Champion Junior Swine Showman) Dalayna Brugman, Everly
Reserve Champion Junior Swine Showman) Koby Boysen, Wapello
Top Showman Rabbit) Thomas Lehman, Maquoketa Valley, Delhi
Reserve Top Showman Rabbit) Mariah Gorham, Carroll Area FFA, Carroll
Top Showman Poultry) Emily Meerdink, Akron Westfield
Reserve Top Showman Poultry) Joshua Sunberg, Red Oak
Top Showman Horse) Grace Blake, North Tama
Reserve Top Showman Horse) Elyse Buysse, West Liberty
Top Showman Dairy Goats) Megan Reasoner, Mount Ayr
###
Honorable Hogs Awarded at Iowa State Fair Competition
DES MOINES, IA (08/24/2017) (readMedia)-- Over 200 exhibitors showed 331 animals at the FFA Market Swine contest judged Thursday during the 2017 Iowa State Fair.
Additional results below:
Champion Light Weight Market Gilt: Justine Rupnow, East Sac FFA – Lake View
Reserve Champion Light Weight Market Gilt: Annabell Grings, Wilton FFA
Champion Medium Weight Market Gilt: Luke Greiner, Keota FFA
Reserve Champion Medium Weight Market Gilt: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman
Champion Heavy Weight Market Gilt: Bridget Carson, Newton FFA
Reserve Champion Heavy Weight Market Gilt: Cully Forsyth, Charles City FFA
Champion Light Weight Market Barrow: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman
Reserve Champion Light Weight Market Barrow: Tyler Frasher, Anamosa FFA
Champion Medium Weight Market Barrow: Kale Boysen, Wapello FFA
Reserve Champion Medium Weight Market Barrow: McKenna Brinning, Washington FFA
Champion Heavy Weight Market Barrow: Nathan Lauterbach, Earlham FFA
Reserve Champion Heavy Weight Market Barrow: Dustin Nicholson, South Hamilton FFA – Jewell
Champion Purebred Market Hog: Kale Boysen, Wapello FFA
Reserve Champion Purebred Market Hog: Bridget Holcumb, Winterset FFA
Champion Overall Market Hog: Kale Boysen, Wapello FFA
Reserve Champion Overall Market Hog: Sage Becker, Mid Prairie FFA – Wellman
3rd Overall: McKenna Brinning, Washington FFA
4th Overall: Tyler Frasher, Anamosa FFA
5th Overall: Justine Rupnow, East Sac FFA – Lake View
Champion All Other Breeds: Jack Carter, Washington FFA
Reserve Champion All Other Breeds: James Evan, Garden Grove
Champion Berkshire: Mcklain Jorgensen, Guthrie Center FFA
Reserve Champion Berkshire: Tyler Triggs, Mount Ayr FFA
Champion Chester White: Heath Borders, Mediapolis FFA
Reserve Champion Chester White: Bryner Gibson, Winterset FFA
Champion Duroc: Kale Boysen, Wapello FFA
Reserve Champion Duroc: Bridget Holcomb, Winterset FFA
Champion Hampshire: Aaron Cain, Chariton
Reserve Champion Hampshire: Aaron Cain, Chariton
Champion Spotted: Brett Wright, Washington FFA
Reserve Champion Spotted: Macy Marek, Washington FFA
Champion Poland China: Megan Moore, Knoxville
Reserve Champion Poland China: Tyson Rothamel
Champion Yorkshire: Kyle Andrews, Cordyon FFA
Reserve Champion Yorkshire: Tyler Frasher, Anamosa
Chapter Award
1) Wheatland
2) Wilton
3) Wellman
4) Charles City
5) Wapello
6) Washington
7) Mediapolis
8) Grundy Center
9) Garner
10) Winterset
###