(at Wrentham Developmental Center, 3.1 miles)
BOYS
Team scores
Div. 1: 1. Lowell, 66; 2. Newton North, 101; 3. Lexington, 102; 4. Needham, 128; 5. Brookline, 164; 6. St. John’s Prep, 200; 7. Peabody, 201; 8. BC High, 229; 9. Methuen, 271; 10. Franklin, 284
Div. 2: 1. Wellesley, 68; 2. Concord-Carlisle, 84; 3. Marshfield, 147; 4. Mansfield, 168; 5. Xaverian, 202; 6. Chelmsford, 208; 7. Arlington, 220; 8. Lincoln-Sudbury, 237; 9. Plymouth North, 245; 10. Central Catholic, 271
Div. 3: 1. Wakefield, 48; 2. Pembroke, 61; 3. Tewksbury, 127; 4. Duxbury, 150; 5. Walpole, 168; 6. Hingham, 216; 7. Oliver Ames, 255; 8. Milford, 280; 9. Marblehead, 282; 10. Bishop Feehan, 285
Div. 4: 1. Newburyport, 89; 2. Plymouth South, 135; 3. Wilmington, 177; 4. Nauset, 210; 5. Holliston, 228; 6. Westwood, 231; 7. Norwood, 271; 8. Norton, 279; 9. Old Rochester, 281; 10. Melrose 282
Div. 5: 1. Pentucket, 83; 2. Norwell, 86; 3. Triton, 114; 4. Seekonk, 132; 5. Amesbury, 178; 6. Dover-Sherborn, 211; 7. Manchester-Essex, 234; 8. Stoneham, 247; 9. Martha’s Vineyard, 249; 10. Weston, 280
Div. 6: 1. Bellingham, 33; 2. Georgetown, 110; 3. West Bridgewater, 133; 4. Bishop Fenwick, 152; 5. Ipswich, 163; 6. Coyle & Cassidy, 227; 7. Lynnfield, 236; 8. Nantucket, 253; 9. Austin Prep, 256; 10. Sturgis West, 293
Individual results
Div. 1: 1. Tristan Shelgran, St. John’s Prep, 15:14.75; 2. Andrew Mah, Newton North, 15:21.76; 3. Lucas Aramburu, Brookline, 15:47.54; 4. Ian Horsbugh, Newton North, 15:49.52; 5. Cameron McLeod, Needham, 15:50.98
Div. 2: 1. Ryan Oosting, Arlington, 15:51.52; 2. Thomas Weiss, Wellesley, 15:56.18; 3. Timothy McClure, Concord-Carlisle, 15:57.62; 4. Matthew Cervon, Wellesley, 16:00.32; 5. Nick McNamee, Plymouth North, 16:00.32
Div. 3: 1. Matt Greatorex, Wakefield, 16:09.01; 2. Alex Wengryn, Pembroke, 16:13.07; 3. Justin Gaiser, Pembroke 4. Chris Spellman, 16:16.85, Pembroke; 5. Joey Forest, Tewksbury, 16:21.88
Div. 4: 1. Sam Acquaviva, Newburyport, 15:59.78; 2. Zach Conant, Westwood, 16:16.77; 3. Brian Brooks, Nauset, 16:17.39; 4. Strickland Davis, Plymouth South, 16:40.60; 5. Adam Sylvia, Old Rochester, 16:43.58
Div. 5: 1. Steven O’Driscoll, Norwell, 16:14.51; 2. Andrew Corbett, Norwell; 3. Peter Lopata, Pentucket, 16:22.; 4. Jake Luongo, Stoneham, 16:25.30; 5. Tyler Morris, Weston, 16:26.54
Div. 6: 1. Kellen Waters, Ipswich, 16:39.14; 2. Mike Reissfelder, Bellingham, 17:20.91; 3. Brice Tolan, Abington, 17:29.32; 4. Robbie Blythe, Georgetown, 17:35.27; 5. Cameron Hasselbaum, Bellingham, 17:37.50
GIRLS
Team scores
Div. 1: 1. Lowell 72, 2. Lexington 94, 3. Needham 113, 4. Brookline 161, 5. Boston Latin 165, 6. Franklin 212, 7. Newton South 212, 8. Newton North 218, 9. Acton-Boxboro 225, 10. North Quincy 270
Div. 2: 1. Concord-Carlisle 61, 2. Wellesley 69, 3. Billerica 83, 4. Natick 106, 5. Woburn 132, 6. Winchester 193, 7. Lincoln-Sudbury 213, 8. Central Catholic 228, 9. North Andover 237, 10. Marshfield 316
Div. 3: 1. Tewksbury 48, 2. Milton 53, 3. Walpole 108, 4. Hopkinton 130, 5. Pembroke 155, 6. Bishop Feehan 161, 7. Hingham 204, 8. Oliver Ames 228, 9. North Attleboro 259, 10. Duxbury 262
Div. 4: 1. Westwood 79, 2. Nauset 108, 3. Newburyport 125, 4. Dennis-Yarmouth 161, 5. Notre Dame (H) 182, 6. Melrose 186, 7. Holliston 205, 8. Foxboro 217, 9. Norton 221, 10. Old Rochester 275
Div. 5: 1. Hamilton-Wenham 82, 2. Ursuline 117, 3. Sandwich 124, 4. Stoneham 189, 5. Seekonk 197, 6. Triton 210, 7. Norwell 241, 8. Manchester Essex 243, 9. Weston 245, 10. Pentucket 255
Div. 6: 1. Bishop Fenwick 64, 2. Ipswich 82, 3. Austin Prep 83, 4. West Bridgewater 85, 5. Bourne 191, 6. Lynnfield 199, 7. Sturgis West 226, 8. Georgetown 234, 9. Archbishop Williams 244, 10. Sturgis East 267
Individual results
Div. 1: 1. Caroline Barry, Newton South, 18:26.95; 2. Olivia Sheffield, Lowell, 18:36.07; 3. Einat Gavish, Newton North, 18:49.68; 4. Vivian McMahon, Brookline, 19:06.91; 5. Nicole Dunbury, Brockton, 19:16.84
Div. 2: 1. Grace Connolly, Natick, 17:40.87; 2. Margaret Donahue, Wellesley, 18:30.98; 3. Hannah Doherty, Billerica, 18:50.34; 4. Sarah Reichheld, Concord-Carlisle, 18:53.80; 5. Sophie DeFreitas, Lincoln-Sudbury, 18:56.44
Div. 3: 1. Bridget Mitchell, Milton, 18:22.23; 2. Rachel Sessa, Tewksbury, 18:44.28; 3. Elise O’Leary, Milton, 19:01.64; 4. Ella Affanato, Milton, 19:03.75; 5. Makayla Paige, Tewksbury, 19:14.75
Div. 4: 1. Madaket Nobill, Nauset, 18:30.85; 2. Ashley Walker, Westwood, 18:40.71; 3. Tara Ellard, Nauset, 18:53.52; 4. Sydney McCann, Dennis-Yarmouth, 18:59.31; 5. Sarah Conant, Westwood, 19:06.39
Div. 5: 1. Eve Feuerbach, Manchester Essex, 18:42.52; 2. Mari Avola, Stoneham, 18:55.28; 3. Lauren Grela, Ursuline, 19:00.49; 4. Emily Koufos, Watertown, 19:11.95; 5. Abigail Tenreiro, Seekonk, 19:12.54
Div. 6: 1. Stephanie Casaletto, Austin Prep, 18:46.61; 2. Rachael Johnson, Coyle & Cassidy, 18:58.95; 3. Margaret Weber, Austin Prep, 20:02.47; 4. Devyn McCarthy, West Bridgewater, 20:09.49; 5. Shannon Kelley, Archbishop Williams, 20:12.21